Állandó éhségérzet, gyakori vizelési inger, végtagok zsibbadása. Három – látszólag mindennapos – panasz, melyekről kevesen tudják, hogy diabéteszre is utalhatnak. A népbetegségnek számító kórkép gyakran észrevétlenül rombolja a szervezetet, de előfordul, hogy a glükóz feldolgozásának zavara „kézzelfoghatóvá” válik. Íme 10 gyakori tünet, mely a cukorbetegség jele lehet.
A cukorbetegség (diabétesz) a glükóz, vagyis a szőlőcukor feldolgozási zavara, melynek oka az inzulin nevű hormon hiánya vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége – esetleg ezeknek a problémáknak az együttes jelenléte – lehet. Amennyiben a sejtek nem képesek felvenni a vérből a megfelelő mennyiségű glükózt, megemelkedik a vércukorszint, és megjelenhetnek a cukorbetegségre jellemző tünetek.
A diabétesz egyes fajtái között fontos különbséget tenni: az 1-es típusú cukorbetegség a legtöbb esetben rövid idő alatt, gyermekkorban alakul ki; a 2-es típusú cukorbetegség általában lappangva jelentkezik, és szövődmények kialakulása után válik felfedezhetővé; a terhességi (gesztációs) cukorbetegség kiváltó oka a hormonális változásokban keresendő, és rendszerint a baba megszületéséig tart (akinél terhesség alatt kialakul, nagyobb az esélye, hogy később is érintett lehet).
Az alábbiakat tapasztalja? Cukorbetegség jele is lehet!
1. Gyakori vizelés – Emelkedett vércukorszint esetén a vesék célja, hogy a felesleges cukormennyiséget eltávolítsák. Az illemhely gyakori felkeresésének ez is lehet az oka.
2. Fokozott szomjúságérzet – A gyakori vizelés miatt a szervezet több vizet veszít, és a dehidratáltság megelőzése érdekében szomjúságérzetet generál.
3. Fokozott éhségérzet – Amennyiben nem jut elegendő glükóz a véráramból a test sejtjeihez, a szervezet úgy érzékeli, hogy nem rendelkezik a megfelelő mennyiségű energiával. Ennek a következménye lehet az éhségérzet.
4. Fáradtság – Amiért a szervezet nem képes megfelelően hasznosítani a táplálkozás során bevitt energiát, folyamatos gyengeség és fáradtságérzet jelentkezhet.
5. Zsibbadó végtagok – A cukorbetegség szövődményeként az érfalak meggyengülnek, az emelkedett vércukorszint pedig megzavarja az idegek által közvetített jeleket. A bizsergő végtagok a magas vércukorszint miatt kialakuló diabéteszes neuropátia tünetei is lehetnek.
6. Lassan gyógyuló sebek – A túl magas glükózszint gátolja a fehérvérsejtek megfelelő működését, ami akadályozza a normális sebgyógyulást. A romló vérkeringés, az erek és idegek károsodása szintén lassítja a folyamatot.
7. Gyakori fertőzések – A lassan gyógyuló sebeket előidéző okok miatt a szervezet immunválasza is lelassul, ami fokozza a fertőzések kialakulásának az esélyét.
8. Homályos látás – A magas vércukorszint a szem ereit sem kíméli. Hatására a szemlencse megduzzad, változik a vízkötő képessége, ez pedig homályos látáshoz vezethet.
9. Száraz bőr – A dehidratáltság hatására nemcsak a szomjúságérzet fokozódik. A bőr elveszti nedvességtartalmát, rugalmasságát, ezért cukorbetegség esetén bőrszárazság, kipirosodás, hámlás és viszketés is gyakran tapasztalható.
10. Testsúly csökkenése – Mivel a vizelettel távozó glükóz nem jut be a sejtekbe – tehát nincs lehetősége elraktározódni a szervezetben –, látványos súlyvesztés jelentkezhet.
A cukorbetegséget nem szabad félvállról venni! A kezeletlen kórkép szövődményeként vérkeringési zavarok, magas vérnyomás, érszűkület, idegkárosodás, pajzsmirigybetegség vagy súlyos látásromlás is kialakulhat. Amennyiben önnél cukorbetegséget diagnosztizáltak, rendszeresen vegyen részt cukoranyagcsere-vizsgálaton, mely elengedhetetlen az alkalmazott terápia hatásosságának ellenőrzéséhez.
A cukorbetegség diagnosztizálását több tényező is nehezíti
- A 2-es típusú diabétesz eleinte gyakran semmilyen tünetet nem okoz. Ilyenkor az érintettségre általában csak véletlenszerűen derül fény.
- Sokakra jellemző, hogy „elviselhető” panaszok jelentkezése esetén legyintenek a problémára, és a kiváltó ok felderítése helyet megtanulnak együtt élni a kellemetlenséggel.
- A cukorbetegséggel kapcsoltban számos tévhit él a köztudatban, melyek félreértésekhez és a megfelelő kezelés elmaradásához vezethetnek.
Amennyiben az imént említett tünetek közül tapasztalja valamelyiket, esetleg mozgásszegény életmódot folytat, túlsúllyal vagy meddőségi problémával küzd, javasoljuk, hogy vegyen részt egy inzulinrezisztencia-vizsgálaton! A kivizsgálás nemcsak a vérképző rendszer állapotáról, hanem a máj működéséről, a vesefunkciós paraméterekről, a zsíranyagcseréről, valamint a szervezetben zajló esetleges gyulladásos folyamatokról is tájékoztatást nyújt.
Derítse ki, hogy mi állhat a tünetek hátterében!
FOGLALJON IDŐPONTOT ONLINE!