A hátfájás a járóbeteg-ellátás igénybevételének egyik leggyakoribb oka – élete folyamán szinte minden ember megtapasztalja legalább egy alkalommal. Előidézheti egy rossz mozdulat, kiválthatja a túlsúly, de a helytelen testtartás vagy egy sportsérülés is felelőssé tehető a kialakulásáért. Általában a hátfájás okai banálisnak tekinthetők, de előfordulnak olyan esetek, amikor súlyosabb betegség húzódik meg a panasz háttérben.
A hátat izmok, csontok, ínak, kötőszövetes lemezek (bőnyék) és szalagok összetett szerkezete alkotja, amelyek együttesen teszik lehetővé a mozdulatok végrehajtását. Erre az összetett rendszerre külső és belső tényezők egyaránt hatást gyakorolhatnak, és hátfájás kialakulásához vezethetnek. Vegyük sorra a leggyakoribb kiváltó okokat!
A leggyakoribb okok a hátfájás hátterében
• túlsúly
• rossz tartás
• sérülés
• izom- vagy szalaghúzódás
• izomgörcs
• gerincferdülés
• gerincmeszesedés
• gerincsérv
• artritisz
• isiász
• csontritkulás
• pszichés problémák
A hátfájás okai – Nem mindegy, hogy krónikus vagy akut
A diagnózis felállítása során a két típusú fájdalom között különbséget kell tenni! Akut esetben általában konkrétan meghatározható cselekmény (sérülés, például egy rossz mozdulat) okozza a kellemetlen panaszt, krónikus esetben azonban a szervezet gyengülése (porckopás, csontritkulás), nem megfelelő életvitelből (helytelen testtartás, ülő életmód) fakadó problémák vagy akár egy súlyosabb betegség (tumor) is lehet a kiváltó ok.
Amikor a hátfájás komoly bajra utalhat
1. A hátfájás elsősorban éjszaka jelentkezik
Amennyiben a fájdalom erőteljes, nyugalmi helyzetben, fekvés közben is fennáll, vagy ebben a testhelyzetben felerősödik, az gyulladásra, fertőzésre, gerincsérvre, csontritkulás következtében fellépő úgynevezett patológiás törésre vagy akár tumoros elváltozásra is utalhat.
2. Ébredés után a hátfájás végtagmerevséggel párosul
Az ébredés utáni hátfájással társuló végtagmerevségnek számtalan ártatlan oka lehet (például kényelmetlen alváspozíció vagy megerőltető testmozgás), amennyiben azonban a panaszok fél órával ébredés után is megmaradnak, az artritisz valamilyen gyulladásos formájára utalhat. Ez a kórkép a szívbetegség és a stroke kialakulásának az esélyét is növeli, ezért nem szabad félvállról venni!
3. A hátfájás pontos helye nehezen behatárolható
Amennyiben a fájdalom hirtelen jelentkezik, a hát különböző részein tapasztalható, vagy a mellkas irányából sugározva terjed tovább, az egy szívroham kezdeti jele is lehet. Amennyiben a fájdalom az állkapocsba, karokba vagy vállba is sugárzik, a bőr hűvössé, verejtékessé válik, légszomj, szorongás vagy szabálytalan pulzus is jelentkezik, azonnal mentőt kell hívni!
4. A szűnni nem akaró hátfájás diagnosztizált csontritkulás mellett jelentkezik
Oszteoporózis (csontritkulás) esetén minden típusú fájdalmat komolyabban kell venni. A hátfájás például olyan gerincproblémára is utalhat, ami sürgős kezelést igényel. Jelentkezésekor mihamarabb fel kell venni a kapcsolatot a kezelőorvossal.
Hátfájás esetén felmerülhet továbbá a Paget-kór, a Scheuermann-betegség vagy az idegzsába gyanúja, ritkább esetekben pedig nem mozgásszervi eredetű betegségek – például vesekő, szívbelhártya-gyulladás vagy fertőzés miatt kialakuló csontvelőgyulladás – is kiválthatják a panaszt.
Ha nem tudja, mi okozza, forduljon szakemberhez!
„Ha türelmes vagyok, magától elmúlik” – sokan heteken vagy akár hónapokon keresztül is hasonló gondolatokkal nyugtatják magukat, pedig a hátfájás hátterében előfordulhat, hogy mihamarabbi beavatkozást igénylő probléma áll.
Járjon a végére, hogy mi okozza a hátfájását! A Medilum Egészségközpontban nincs szüksége beutalóra. Az online időpontfoglaló felületen keresztül akár már a következő keddre is lefoglalhat egy szabad alkalmat Prof. Dr. Szántó Sándorhoz.
FOGLALJON IDŐPONTOT ONLINE!