Az egyik legijesztőbb érzés, melyet életünk során megtapasztalhatunk, ha nem – vagy csak nagyon nehezen – kapunk levegőt. Bizonyos krónikus betegségek esetén ez az állapot visszatérően jelentkezhet, de az is előfordul, hogy a légszomj váratlanul alakul ki. A nehézlégzés okai között banális tényezők mellett életet veszélyeztető állapotok is felmerülhetnek, ezért minden esetben tisztázni kell, hogy mi váltotta ki a tünetet.
A nehézlégzés általában nem önállóan jelentkezik. Ásítás, köhögés vagy hátfájás mellett sípoló levegővétel, tüdőtáji teltségérzet, mellkasi szorítás, lábfejdagadás, magas láz, hidegrázás vagy az ajkak elkékülése is társulhat hozzá. Pontos diagnózis a társtünetek és az egyéb körülmények ismeretében, alapos kivizsgálást követően állítható fel.
A nehézlégzés okai – amikor krónikus betegség áll a háttérben
Amennyiben a nehezített levegővétel rendszeresen visszatér, tartósan fennáll, olyan krónikus megbetegedés húzódhat meg a hátterében, melynek velejárója a légszomj. Ilyen lehet például
- az asztma,
- az allergia,
- a szívelégtelenség,
- a COPD
- vagy például a túlsúly.
A nehézlégzés kialakulását tehát nemcsak tüdőbetegségek, hanem egyéb krónikus állapotok is előidézhetik. Tüdőgyulladás, tüdőtágulat vagy tüdődaganat mellett a nehézlégzést a keringési vagy vérképző rendszer betegségei, magas vércukorszint esetén – kómaközeli állapotban – pedig a cukorbetegség is kiválthatja.
A krónikus betegségek mellett fontos megemlíteni, hogy terhesség alatt a növekvő magzat is okozhatja, hogy a leendő édesanyának nehezítetté válik a lélegzetvétel, valamint a megerőltető fizikai munka vagy sporttevékenység, a stressz és a szorongás is előidézheti a panaszt (pánikroham esetén a légszomj egy gyakran tapasztalható tünet).
A nehézlégzés okai – amikor váratlanul, hirtelen jelentkezik
A félrenyelés és a felső légutak elzáródása mellett – melynek veszélyével gyermekek esetében fokozottan számolni kell – a hirtelen jelentkező nehézlégzés hátterében például
- anafilaxia,
- gégevizenyő,
- szívroham
- vagy szén-monoxid-mérgezés is állhat.
Bármelyik állapotról legyen szó, az érintettnek azonnali sürgősségi ellátásra van szüksége. Amennyiben a nehézlégzés mellkasi szorítással, heves szívdobogással, az ajkak és az ujjak elkékülésével vagy lázzal párosul; esetleg rovarcsípés, félrenyelés vagy gőzök-gázok belélegzése után alakul ki, azonnal mentőt kell hívni!
Nehézlégzést tapasztal? Forduljon szakemberhez!
Függetlenül attól, hogy a nehézlégzés régebb óta fennáll, vagy látszólag minden előjel nélkül, egyetlen egyszer jelentkezett, majd magától elmúlt, a hosszú távú következmények és szövődmények elkerülése érdekében minden esetben fontos kikérni egy tüdőgyógyász szakorvos véleményét.
Arra, hogy életmódváltásra, egy alapbetegség kezelésére, inhalátorra, gyógyszeres kezelésre vagy légzésrehabilitációs gyógytornára van-e szüksége, Dr. Csontos Zoltán tüdőgyógyász, allergológus alapos kivizsgálást követően megnyugtató választ tud adni. Forduljon hozzá bizalommal!
FOGLALJON IDŐPONTOT ONLINE!