A CO2-lézer az úgynevezett ablatív1 lézerek csoportjába tartozik. Az ablatív lézer ugyanolyan hatékonyan alkalmazható sebészi felhasználásra – például szövetek vágására –, mint esztétikai beavatkozásokhoz.
A kezelés során 10 600 nanométer hullámhosszúságú lézerfény éri a bőrt. Ezt a fényt a szövetekben található víz nyeli el, amitől a kezelt bőrrészlet minden rétege felmelegszik – a másodperc törtrésze alatt 60–70 Celsius- fokra.
A lézerfény hatására a bőrfelszínre merőlegesen tűszúráshoz hasonló mikrosérülések keletkeznek. Ezek az alig 100 mikrométer átmérőjű sebek szabad szemmel alig láthatók, ellenben fontos szerepet játszanak a kezelés sikerében.
1 abláció (orv.): valamely, általában kóros vagy nemkívánatos szövetrészlet, vagy szöveti működés
sebészi (leggyakrabban termikus úton, azaz hőhatással történő) eltávolítása, kiiktatása
A kézi kezelőegység egyszerre mindössze 2 × 2 centiméternyi bőrterületet tud lefedni. A beállítások függvényében egy ekkora terület kezelése maximum 1–3 másodpercet vesz igénybe. Ezt követően újabb bőrterületre irányítható a kezelőfej.
Miután a bőrt lézerfény érte, a sebgyógyulási folyamat részeként elkezdődik a kollagénrostok pontszerű felhalmozódása. Ezek a pontok olyan aprók és annyira sűrűn helyezkednek el, hogy a gyógyulási folyamat végére egyenletes, sima bőrfelületet eredményeznek.
A lézerkezelés után a bőrnek a víz- és kollagéntartalma egyaránt megnövekszik. Emiatt a ráncok feltöltődnek, enyhébb esetekben teljesen eltűnnek, miközben a bőr feszesebbé, rugalmasabbá válik.
Összességében egy bőrfiatalító hatás alakul ki, ami két fázisban jelentkezik. Az első azonnal érezhető, a hőhatás következtében kialakuló szövetzsugorodás miatt jön létre.
Ez a gyógyulási folyamat során lassan elmúlik, de ezzel párhuzamosan a bőrben termelődő kollagénrostok hatására kialakul a tartós, hosszú távú eredmény.
Mennyibe kerül a CO2-lézeres esztétikai bőrkezelés?