Sokaknak nem adatik meg, hogy természetes úton foganjon gyermekük. Becslések szerint hazánkban a nők és férfiak körülbelül 10 százaléka küzd valamilyen termékenységi problémával. A több évtizedes múltra visszatekintő lombikbébiprogramnak (mesterséges megtermékenyítés, in vitro fertilizáció, IVF) köszönhetően nekik sem kell lemondaniuk a gyermekvállalásról.
A WHO definíciója szerint meddőségről akkor beszélhetünk, ha rendszeres, védekezés nélküli házas élet ellenére egy éven belül nem következik be a kívánt terhesség. A lombikbébiprogram lehetősége abban az esetben merülhet fel, ha az érintett párnál a természetes fogantatásra ciklusmonitorozás, hormon általi stimuláció vagy inszemináció (méhen belüli mesterséges ondóbevitel) segítségével sem kerül sor.
A lombikbébiprogram sikeressége számos tényező függvénye, a világszintű átlag 20% körülre tehető, de Amerikában olyan intézetek is találhatók, ahol a terhességi ráta eléri a 70–80%-ot.
Röviden összefoglalva a mesterséges megtermékenyítés során kinyerik a petesejtet a petefészekből, azt laboratóriumi körülmények között megtermékenyítik az ondósejttel, majd a sejtosztódás megindulását követően az embriót beültetik az anyaméhbe. Sikeres eljárás esetén 9 hónappal később a szülők egy egészséges kisbabát foghatnak a kezükben. Lássuk a folyamatot lépésről lépésre.
A lombikbébiprogram menete lépésről lépésre
1. Lombikbébiprogram szűrővizsgálatai
Alapvető törekvés, hogy az asszisztált reprodukciós programba megfelelően kivizsgált és kezelt pácienseket léptessenek be, ezért a lombikbébiprogram elkezdése előtt a pár mindkét tagjánál szükséges elvégezni bizonyos vizsgálatokat.
A szűrővizsgálat során egy konzultációt követően a pár mindkét tagjánál megtörténnek az elsődleges (Hepatitis B, Hepatitis C, HIV és Lues) vizsgálatok, ezután következnek a leendő kismamát érintő (Chlamydia és anti-Müller hormon) vizsgálatok.
Párjával lombikbébiprogram előtt áll? Tegye meg a legelső lépést: vegyen részt laboratóriumi szűrővizsgálaton! Online időpontfoglalásra IDE KATINTVA van lehetőség.
2. Tüszőérlelés
Az átalános szűrővizsgálatot követően a mesterséges megtermékenyítés következő lépéseként megfelelő hormonális stimuláció segítségével több tüsző érését indítják el a leendő édesanya petefészkeiben.
3. Petesejtleszívás
Amennyiben optimálisnak tekinthető az érettségi állapot, hüvelyen keresztül (altatásban, egy vékony tű segítségével) leszívják a petesejteket tartalmazó tüszőtartalmat. A kinyert petesejteket az optimális körülményeket biztosító tápoldatba, illetve szövettenyésztő edényekbe helyezik.
4. Megtermékenyítés
A kinyert petesejteket, a leendő édesapa megfelelően előkészített és feldolgozott spermiumát felhasználva, egyesével megtermékenyítik.
5. Sejtosztódás nyomon követése
A sejtosztódás folyamatát a megtermékenyítést követő napokban mikroszkóp segítségével nyomon követik, majd a szakember kiválasztja a legjobb osztódási tulajdonságokkal bíró embriókat.
6. Embriók visszahelyezése
A petesejt leszívást követő 48–72 óra elteltével egy vékony katéter segítségével megtörténik a megtermékenyült és szabályosan osztódó embriók beültetésére. A beavatkozás teljesen fájdalommentes, ezért nincs szükség altatásra.
Lombikbébiprogram előtt áll? Szeretettel várjuk laboratóriumi szűrővizsgálaton!
A Medilum Egészségközpontban nincs szükség beutalóra, és akár már a vizsgálatot követő héten tájékoztatni tudjuk az eredményekről.
FOGLALJON IDŐPONTOT ONLINE!