A preventív szemlélet előtérbe helyezését gyakran emlegetik a szakemberek, de a páciensek körében még mindig többségben vannak azok, akik kizárólag panaszokkal, már kialakult problémával fordulnak orvoshoz. Pedig a megelőzésre törekvés és a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel alapfeltételei a hosszú és egészséges életnek. Ezt a célt szolgálja a nagylabor vizsgálat, amelynek elvégzése évente egy alkalommal mindenki számára javasolt.
A nagylabor vizsgálat legfőbb célja, hogy a betegségeket korai szakaszban, még a panaszok jelentkezése előtt diagnosztizálni lehessen. Bizonyos kórképekre ráadásul tünetmentesen rombolják a szervezetet, ezért a vizsgálat akár olyan, súlyosabb elváltozásokra is felhívhatja a figyelmet, amelyeket szűrővizsgálatok hiányában csak szövődmények kialakulása után lehetne felismerni.
Mire van szükség a nagylabor vizsgálat elvégzéséhez?
A nagylabor vizsgálat elvégzéséhez éhgyomri vérvételre és vizeletminta biztosítására van szükség. A pontos eredmény érdekében az alábbi tudnivalókkal fontos tisztában lenni:
• A vérvizsgálatot megelőző 12 órában nem szabad táplálékot vagy – a tiszta vízen kívül – bármilyen folyadékot fogyasztani.
• 1–2 nappal a mintavétel előtt javasolt kerülni a nehéz, zsíros ételek, az alkohol és a kávé fogyasztását, valamint a dohányzást és az erőteljes fizikai megterhelést is javasolt minimálisra csökkenteni.
• Vérvétel előtt bőséges, tiszta víz fogyasztása javasolt – ha a páciens ki van száradva, a vénák összeesnek, ez pedig megnehezíti a mintavételt.
• Annak érdekében, hogy külső forrásból ne kerüljenek kórokozók a vizeletbe, mintaadás előtt alapos altesti tisztálkodás javasolt.
• A mintaadás reggelén középsugaras vizeletre van szükség. Ez azt jelenti, hogy az ébredés utáni első vizelet elejét ki kell üríteni, majd a gyűjtőtartályba körülbelül 1 decilitert kell gyűjteni.
• Menstruáció vagy hüvelygyulladás esetén nem javasolt vizeletvizsgálat, a vörösvértestekkel szennyeződött vizelet ugyanis fals eredményt mutathat.
Miről tájékoztatnak az eredmények?
• A vérképző rendszer (vérkép, vas, transzferrin) működéséről.
• A máj és az epeutak épségéről (GOT, GPT, GGT, alkalikus foszfatáz).
• A lebontási termékekből kiszűrhető elváltozásokról (karbamid, húgysav, kreatinin, bilirubin).
• A szervezetben zajló gyulladásos folyamatokról (CRP).
• A szénhidrát-, a fehérje- és zsíranyagcseréről (vércukor, összkoleszterin, HDL-koleszterin, LDL-koleszterin, triglicerid, összfehérje, albumin).
• A szervezet D-vitamin-ellátottságáról.
Kinek és mikor ajánlott a nagylabor vizsgálat elvégzése?
Nagylabor vizsgálatot ajánlott elvégezni általános panaszok – például rossz közérzet, fáradékonyság, gyengeség – jelentkezése esetén, valamint évente egy alkalommal, szűrő jelleggel azoknak is, akiknek nincs panasza, de szeretnének egy áttekintő képet kapni szervezetük legalapvetőbb életfunkcióiról és anyagcseréjéről.
Szeretne tisztába lenni aktuális egészségi állapotával? Kíváncsi rá, hogy miről árulkodnak a nagylabor vizsgálat eredményei? A Medilum Egészségközpontban nincs szüksége beutalóra, és akár már a vizsgálatot követő 1–2 napon belül tájékoztatni tudjuk az eredményekről.
FOGLALJON IDŐPONTOT ONLINE!