A magyar férfiak körében a prosztatarák a leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedések közé sorolható – évente körülbelül 4–5 ezer új esetet diagnosztizálnak. Kik számítanak veszélyeztetettnek? Hány éves kortól érdemes részt venni kivizsgáláson? Miről árulkodik a prosztataspecifikus antigén (PSA) mennyisége a szervezetben? A prosztataszűrés kapcsán gyakran felmerülő kérdésekre válaszolunk.
A gesztenye nagyságú, körülbelül 20 g tömegű szerv a húgyhólyag alatt, a kismedencében helyezkedik el. A prosztatáról – magyarul dülmirigyről – a legtöbb esetben kóros elváltozása miatt esik szó, valódi szerepével sokan nincsenek tisztában. Mielőtt a prosztataszűréssel kapcsolatban felmerülő kérdésekről szót ejtenénk, vegyük sorra a nemi mirigy legfontosabb feladatait:
1. A prosztataváladék szerepe, hogy elősegítse a hímivarsejtek mozgását, és semlegesítse a női hüvely savas kémhatását – az ondóhólyag váladékával és a hímivarsejtekkel együtt képezi az ondót.
2. A prosztata simaizomzata orgazmus során elzárja a húgycsövet, és elősegíti az ejakuláció alatt kilövellő ondó távozását.
3. Az ejakulációt kísérő orgazmus kialakulásában szintén a prosztatának – pontosabban a felszínén található idegvégződéseknek – van kiemelt szerepe.
Hány éves kortól és kinek javasolt prosztatarákszűrés?
40 éves kor felett minden férfinek ajánlott évente egy alkalommal részt venni a PSA meghatározásából és a fizikális vizsgálatból álló prosztatarákszűrésen. A prosztatarák előfordulásában családi halmozódás megfigyelhető – ilyen esetekben a szakorvos rendszeres felkeresése fokozottan indokolt.
Amennyiben a laboratóriumi vagy a fizikális vizsgálat során felmerül a prosztata rosszindulatú elváltozásának gyanúja, az urológus ultrahang-, MR- vagy szövettani vizsgálatot rendelhet el a pontos diagnózis felállításához.
Hogyan történik a mintavétel? Mire számíthat a laboratóriumi kivizsgáláson? Mennyi idő alatt várható eredmény? Időpontfoglaló felületünkön minden információt megtalál: kattintson ide!
Miről árulkodik az emelkedett PSA-szint?
A prosztataspecifikus antigén mennyiségének meghatározása elengedhetetlen a prosztata betegségeinek diagnosztizálása során (a dülmirigy mérete és a termelt PSA-mennyiség között szoros összefüggés áll fenn). Fontos felhívni a figyelmet, hogy az emelkedett érték nem jelenti azt, hogy az illetőnél prosztatarák áll fenn. Magas PSA-szint fertőzés, gyulladás vagy közvetlenül ejakulációt követően is mérhető.
A pontos diagnózis felállításához a vérvizsgálat mellett elengedhetetlen a vizelet-, fizikális és ultrahangvizsgálat.
Mi a teendő, ha a szűrővizsgálat során emelkedett PSA-értéket mérnek?
Amennyiben önnek emelkedett a PSA-szintje, ne halogassa az urológus felkeresését! Probléma esetén a mihamarabbi cselekvés vezet a legjobb eredményhez. A prosztata betegségei jól kezelhetők, és sokkal nagyobb a gyógyulás esélye, ha a problémát még panaszmentes állapotban diagnosztizálják.
Elmúlt 40 éves? Tegye meg az első lépést!
FOGLALJON IDŐPONTOT ONLINE!