A táplálékallergiát és a táplálékintoleranciát a köznyelvben gyakran rokonértelmű kifejezésekként említik, pedig a két állapot között több szempontból is fontos különbséget tenni. A tünetek között lehetnek ugyan átfedések, teljesen mások azonban a kiváltó okok, és a kezelés tekintetében is eltérő az alkalmazott protokoll.
Amennyiben valamilyen táplálék (étel vagy ital) elfogyasztása után percekkel vagy órákkal később kellemetlen tünetek jelentkeznek, és a probléma ismétlődően felmerül, fontos kivizsgálni, hogy mi állhat a panaszok hátterében. Ilyenkor a táplálékallergia vagy a táplálékintolerancia gyanúja egyaránt felmerülhet.
Táplálékallergia
Kiváltó ok – A betegség kialakulásában az immunrendszernek van főszerepe. Amennyiben a szervezet téves módon veszélyesnek azonosít valamilyen összetevőt, védekezési reakciót indít ellene. A tünetek enyhék és súlyosak egyaránt lehetnek, és általában nem sokkal a táplálék elfogyasztása után alakulnak ki.
Tünetek – Az alábbi tünetek az allergiás reakciót kiváltó élelmiszer mennyiségétől függetlenül jelentkezhetnek (allergiás reakciót leggyakrabban a tej, a tojás, a mogyorófélék és a halak váltanak ki):
- puffadás, hasi fájdalom, hasmenés, hányinger, hányás
- mellkasi fájdalom
- bőrviszketés, csalánkiütés
- köhögés, nehézlégzés, orr- és garatviszketés, orrfolyás, orrdugulás
Kivizsgálás – Ételallergia gyanúja esetén az allergiát okozó specifikus IgE molekula szintjét kell megvizsgálni. Az IgE-szint emelkedett értéke igazolhatja az allergiát. BŐVEBBEN A KIVIZSGÁLÁSRÓL
A kötelező allergénjelölést Magyarországon jogi szabályozás biztosítja az élelmiszerek csomagolásain, a közétkeztetésben és a vendéglátóhelyek területén egyaránt.
Táplálékintolerancia
Kiváltó ok – A betegség kialakulásának a hátterében az emésztőrendszer működési zavar áll. A bél falának megnövekedett áteresztőképessége miatt a részlegesen lebomlott táplálékmolekulák is a keringésbe jutnak, ezek aktiváló ingerek lehetnek az immunrendszernek, az általa termelt ellenanyagok pedig változatos panaszok megjelenéséhez vezetnek.
Tünetek – Az alábbi tünetek jelentkezése és súlyossága az elfogyasztott élelmiszer mennyiségétől függ (panaszokat leggyakrabban a tejtermékek, a tojás, a búza, a cukor és a kukorica okoz):
- puffadás, hasmenés, hányinger, hányás
- bőrkiütés, bőrviszketés
- gyengeség, fáradtság, ingerlékenység
- köhögés
- fejfájás
Kivizsgálás – Ételintolerancia gyanúja esetén az úgynevezett táplálékspecifikus IgG molekula meglétét kell vizsgálni. Az érzékenység pozitív eredmény esetén igazolható. BŐVEBBEN A KIVIZSGÁLÁSRÓL
Tünetek jelentkezése esetén orvoshoz kell fordulni!
Az érintettek nem mindig fedezik fel az elfogyasztott élelmiszerek és a kellemetlen panaszok közötti kapcsolatot; és sajnos az is gyakran előfordul, hogy a vélt kapcsolat ellenére sem derítik fel a kiváltó okot, nem fordulnak szakemberhez a problémájukkal. A kivizsgálás pedig több szempontból is fontos lenne – táplálékallergia esetén, extrém esetben akár életveszélyes reakció, anafilaxiás sokk is kialakulhat!
Táplálékallergiára vagy táplálékintoleranciára utaló tüneteket tapasztal? Járjon a végére, hogy mi állhat a panaszok hátterében! A Medilum Egészségközpontban nincs szüksége beutalóra. Az online időpontfoglaló felületen keresztül az önnek megfelelő napon és időpontban vehet részt allergia- vagy táplálékintolerancia-vizsgálaton.
FOGLALJON IDŐPONTOT ONLINE!