IDŐPONTFOGLALÁS

A vesekövesség tünetei: ha ezt érzi, keressen fel urológust!

2025.02.28.

A vesekövesség tüneteit észlelők számára a legjobb hír az, hogy az intenzív és gyakran egyre erősödő fájdalom jól csillapítható. Az orvoshoz jutásig viszont igazi próbatétel lehet az érintett számára az állapot elviselése. 

A vesekövesség az 50-es években még szignifikánsabban több férfit érintett, mint nőt, ma viszont a különbség már egyre kisebb a két nem között. Az állapot legjellemzőbben a 40–60 éves korosztály körében alakul ki. A vesekövesség tünetei között a vesetáji fájdalom, a hányigner/hányás, heves izzadás, a vér a vizeletben és a gyakori vizelési inger a legjellemzőbbek. A vesekövesség kezelése különböző módszerekkel történhet, és fontos a megfelelő diagnózis felállítása, hogy a legmegfelelőbb kezelést alkalmazzák. 

Vesekövesség tünetei: fájdalom, véres vizelet, gyakori vizelési inger. Ismerje meg a kezelési lehetőségeket és kérjen segítséget!

Mikor jelentkeznek a vesekövesség tünetei?

Számos esetben a vesekövesség nem okoz fájdalmat: gyakran véletlenül, egy másik egészségügyi probléma miatt végzett vizsgálat során fedezik fel a kisebb-nagyobb köveket. Azonban, ha a kő elmozdul vagy megakad a húgyutakban, különféle, gyakran nagyon intenzív tüneteket vált ki. Nézzük a leggyakoribbakat:

Erős, éles fájdalom

A vesekövek okozta egyik legjellemzőbb tünet a heves, változatos irányokba sugárzó fájdalom, amely intenzíven jelentkezhet a hát alsó részén, az oldalakon, vagy akár a has alsó területein. Ezt a fájdalmat „vesegörcsnek” nevezik. A fájdalom általában hullámokban, görcsösen jelentkezik, az érintettek pedig rendkívül erős, éles érzésről számolnak be. 

Vér a vizeletben (hematuria)

A vesekövek húgyutakban történő elmozdulása sérüléseket  okozhat legkönnyebben a húgyvezeték nyálkahártyán, ezért a vizeletben élénkpiros, esetleg barnás színű vér jelenhet meg. Az ilyen vérzés megjelenése gyakran aggasztó és szorongással tölti el a beteget, de mint látjuk, előfordul, hogy az ok orvosilag egyszerűen kezelhető.

Fájdalmas vizelés

Amikor a vesekövek a húgyutakban vándorolnak, különösen akkor, amikor a húgyhólyagból a húgycsövön keresztül próbálnak távozni, gyakran fájdalmas vizelést okoznak. A vizeletürítés során égő, éles, szúró érzés jelentkezhet.  A fájdalom intenzitása fokozódhat, ha a kő nagyobb méretű vagy élesebb szélei vannak.

Hirtelen jelentkező vagy gyakori vizelési inger

A vesekő a húgyhólyaghoz közeli területeken is elakadhat, vagy felsérti a húgyvezeték és a húgyhólyag találkozásánál a nyálkahártyát, ami gyakori és szinte folyamatos vizelési ingert okozhat. Az ember úgy érezheti, hogy sürgeti a vizelés, még akkor is, ha a húgyhólyag már kiürült.

Hányinger és hányás

A vesekő okozta súlyos belszervi fájdalom erős vegetatív tünetekkel jár, ilyen többek között a hányinger és a hányás. Ezenkívül gyakran erős izzadás és nem csak a fájdalom okozta izgatottság alakul ki. 

Láz és hidegrázás

Ha a vesekő húgyúti fertőzést okoz, láz és hidegrázás is jelentkezhet. A fertőzés akkor alakulhat ki, ha a kő elzárja a húgyutak egy részét, lehetővé téve a baktériumok elszaporodását. Ilyenkor azonnali orvosi beavatkozás szükséges, mivel a fertőzés terjedése súlyos komplikációkhoz vezethet.

Vizesedés

Ha a vesekő a vesék kiválasztását fizikailag blokkolja, ami megakadályozza a vizelet képződését, akkor testszerte vizenyősödés (ödéma)jelentkezhet, különösen az alsó végtagon, a lábon vagy az alsó has területén. Ez a jelenség akkor fordulhat elő, ha a vese működése gátolt, és a víz bennreked a szövetek között.

A tünetmentes vesekövesség

A tünetmentes vesekövesség állapotában a vesekő nem okoz fájdalmat vagy bármilyen más egyértelmű tünetet. Az ilyen kövek általában véletlenül kerülnek felismerésre, például rutinvizsgálatok során, mint például ultrahang- vagy CT-vizsgálat. Bár tünetek nincsenek, a tünetmentes vesekövesség is komoly problémákat okozhat, mivel ha nem kezelik, a kő elzárhatja a húgyutakat, ami akár hirtelen, akut veseelégtelenséghez is vezethet.

A tünetmentes vesekövesség kezelése általában kimerül a követésben, azaz az időszakos kontrollvizsgálatban, és csak akkor szükséges beavatkozás, ha a kő mozdulni kezd, vagy bármilyen problémát okoz. A vesekövek néhány hónap alatt akár spontán is távozhatnak a vizelettel, olykor viszont orvosi beavatkozásra lehet szükség.

A vesekövesség kezelése

A vesekövesség kezelése többféle módszerrel is lehetséges. Hogy az orvos melyiket javasolja, az függ a kő típusától, méretétől és elhelyezkedésétől, a panaszoktól és a beteg általános állapotától. A kezelési lehetőségek széles spektrumot ölelnek fel a konzervatív, nem invazív eljárásoktól a különböző sebészeti beavatkozásokig. Az alábbiakban részletesebben is bemutatjuk a leggyakoribb kezelési lehetőségeket:

Megfelelő hidratálás

A vesekövek kezelésének első lépése gyakran az, hogy a beteg napi vízfogyasztását jelentősen megnöveljük. A megfelelő hidratáltság elősegítheti, hogy a kisebb kövek maguktól távozzanak a húgyutakból. Emellett a bőséges vízfogyasztás megelőző hatású is lehet, segít megelőzni az új kövek kialakulását. 

Gyógyszeres kezelés

A vesekő által okozott fájdalom kezelésére fájdalomcsillapítók és görcsoldók alkalmazhatók. Olyan húgysav-kövekre kifejlesztett gyógyszerek is léteznek, amelyek segíthetnek, hogy a nagyobb kövek kisebb részekre essenek, így szabadabban távozhassanak a húgyutakból. 

Lökéshullám-kezelés (ESWL, vesekőzúzás) 

Amennyiben a kő mérete túl nagy ahhoz, hogy spontán módon eltávozzon, a lökéshullám-kezelés alkalmazása is szóba jöhet. Ennek során ultrahang-hullámokat alkalmaznak a kőre, amelyek így megrepedeznek és kisebb darabokra törnek.  Ezt követően már szabadabban távozhatnak a húgyutakon keresztül. Ez a kezelés ambulánsan, járóbeteg-ellátásban végezhető.

Endoszkópos műtét

Ha a kő spontán nem távozik vagy túl nagy, akkor endoszkópos beavatkozásra lehet szükség. Az endoszkópos műtét során az orvos egy vékony csövet (endoszkópot) vezet be a húgyutakba, hogy elérje és eltávolítsa a követ. Az endoszkópot általában a húgycsövön keresztül vezetik be, és segítségével az orvos képes eltávolítani a köveket.

Nyílt műtét

Bár ritkán van rá szükség, súlyos, illetve komplikált esetekben, amikor a vesekő nem kezelhető más módszerekkel, nyílt műtétre is sor kerülhet. Ezt a beavatkozást akkor alkalmazzák, ha a kő túl nagy, túl kemény, vagy olyan elhelyezkedésű, hogy más kezelési módszerek nem jönnek szóba. A nyílt műtét során az orvos közvetlenül hozzáfér a veséhez, hogy eltávolítsa a követ. 

Habár a vesekő a legtöbb esetben szerencsére nem okoz maradandó problémát, nagyon fontos, hogy egy szakorvos kövesse végig az állapot elmúlását és szükség esetén avatkozzon be a folyamatba. Amennyiben ön a fenti tünetek bármelyikét vagy hasonlót tapasztal, érdemes mielőbb felkeresnie egy urológust! 

Foglaljon időpontot a Medilumba online rendszerünkön keresztül!

Feliratkozás hírlevélre

"*" a kötelező mezőket jelöli

Név*

"*" a kötelező mezőket jelöli

Név*

VÁLASSZON SZABAD IDŐPONTOT!

Magánrendelés Debrecen legnépesebb városrészén, a Tócóskertben. Minden páciensünket előre egyeztetett időpontban fogadjuk. Tekintse meg online naptárunkat, és foglalja le a szabad helyek valamelyikét!
Időpontfoglalás

ELÉRHETŐSÉGEK

4031 Debrecen, Tócóskert Tér 1.
06 52 998 485
info@medilum.hu

NYITVATARTÁS

Hétfő – Péntek: 08:00 – 16:00
Szombat: zárva
Vasárnap: zárva
készítette
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram